| Logg inn | Opprett brukerkonto |
De 5 nyeste trådene (se alle)
Letters to Juliet
Film generelt
Av: Montecristo, 6. september 09:30
Maos siste danser
Film generelt
Av: Montecristo, 2. september 07:22
På vei
Film generelt
Av: Montecristo, 21. august 08:39
Skriften på veggen
Norsk film
Av: Montecristo, 17. august 08:04
Armadillo
Film generelt
Av: Montecristo, 16. august 08:15
Originaltittel: Bean: The Ultimate Disaster Movie
| Produsent: | Tim Bevan |
|---|---|
| Regi: | Mel Smith |
| Manus: | Richard Curtis |
| Sjanger: | komedie |
| Nasjonalitet: | GBR |
| Spilletid: | 1 time, 30 minutter |
| Aftenposten: | ![]() |
|---|---|
| Dagsavisen: | ![]() |
| Dagbladet: | ![]() |
| VG: | ![]() |
| Rowan Atkinson | |
| Mr. Bean | |
|---|---|
![]() | Peter MacNicol |
| David Langley | |
![]() | Pamela Reed |
| Alison Langley | |
![]() | Harris Yulin |
| George Grierson | |
| Burt Reynolds | |
| Gen. Newton | |
![]() | John Mills |
| Chairman | |
![]() | Richard Gant |
| Detective Brutus | |
![]() | Tricia Vessey |
| Jennifer Langley | |
![]() | Andrew Lawrence |
| Kevin Langley | |
![]() | Priscilla Shanks |
| Sylvia Grierson | |
![]() | Peter Egan |
| Lord Walton | |
![]() | Peter Capaldi |
| Gareth | |
![]() | Tom McGowan |
| Walter Merchandise | |
| Sandra Oh | |
| Bernice Schimmel | |
![]() | Danny Goldring |
| Security Buck |
Den ustoppelige Mr. Bean er ubrukelig vaktmester på det stolte Nasjonalgalleriet i London, men det er vanskelig å få han avskjediget. I stedet får et lyst hode ideen å sende han til USA, der han, noe overraskende, skal presentere det verdensberømte maleriet "Whistler`s Mother". Vår klumsete venn vil selvfølgelig ikke la noen forstå at han ikke vet noen ting om kunstverket. Strategien er dømt til å mislykkes.
DVD-utgivelsen MR. BEAN INNTAR HOLLYWOOD… BIT FOR BIT! Når Nasjonalgalleriet i London blir bedt om å sende den beste eksperten de har til å være tilstede ved avdukingen av Whistler’s Mother i California, sender de deres mest uegnede og forhatte medarbeider i et desperat forsøk på å få ham ryddet av veien. Den medarbeideren er Mr. Bean – katastrofenes ubestridte mester! Bare få dager etter han ankommer USA, ødelegger Mr. Bean virtuelt alt han kommer i kontakt med, både karrieren og ekteskapet til sitt amerikanske vertskap og Amerikas mest verdifulle maleri. Glem vulkaner og invasjon av Mars-boere – skrekken har nå fått et menneskelig ansikt.
Universal
ROWAN ATKINSONs kjente komifigur fra tv-skjermen Mr. Bean, har gått til filmen og kinolerretene. En figur som skulle være godt kjent for norske tv-seere. Han bor alene, kler seg gammeldags og har lettere for å forholde seg til barn enn voksne. Bean arbeider som vaktmester på fasjonable Royal National Gallery i London. Han bruker imidlertid det meste av arbeidstiden til å snuse rundt, og det er ikke rart at ledelsen ønsker å gi ham sparken. På mystisk vis griper styreformannen inn på Beans vegne, og de må derfor finne en annen måte å bli kvitt ham på, i alle fall for en stund. Sjansen byr seg når et lite galleri i Los Angeles ber om hjelp til å få et amerikansk maleri over fra Paris til Los Angeles, og de vil gjerne ha en kunstkjenner fra London til å stå for avdukingen. Royal National Gallery sender selvsagt Mr. Bean. Det blir en reise og et opphold med svært mange forviklinger. Forviklinger som bare Mr. Bean klarer å forårsake...
(Haugesund 1997)
Hva sa pressen?
Tv-figuren i Rowan Atkinsons skikkelse beveger seg til filmlerretet og det amerikanske kontinent. "Smith har et åpenbart problem i å overføre sketsjer til dette formatet, både hva angår tid (gjentagelser og atter gjentagelser) og rom: den overstyrte pantomimikken blir gjerne for mye - eller snarere for smått og platt for det store lerret. (S.V.S. Morgenbl.) "Bean gir meg personlig følelsen av en fundamentalt verbal og intellektuell komiker som mer eller mindre motvillig, via en litt uventet sterk respons fra tv-publikum, er havnet på en hylle som ikke bekommer ham helt vel." (H.K. Arb.) "Ingen raper, spyr, griser og piller seg i nesen som Bean." (L.J. Dagbl. 3 poeng) "Overdose med Mr. Bean halvannen time i strekk? Vel, litt drøyt kanskje, men du dør ikke av en overdose humor!." (B.M. VG 4 poeng)
Film & Kino
Denne filmen behøver vel strengt tatt ingen omtale. Alle kjenner TV-programmene med Rowan Atkinson som Mr. Bean og kan tenke seg selv hva man har i vente. Filmen har hatt kjempesuksess i de fleste land den er blitt vist. Spesielt var man spent ved premieren i USA, som var det siste landet hvor filmen ble vist, i slutten av forrige måned. Filmen gikk imidlertid rett opp på andreplass på kinotoppen.
I filmen jobber Bean som vakt på British National Gallery. Hans arbeidsgiver er imidlertid ikke så veldig fornøyd med han, og for å bli kvitt han gir de han en doktortittel og sender han til Hollywood og USA i forbindelse med innvielsen av et meget kostbart maleri.
Ingen kunne på forhånd ant omfanget av katastrofen. Forviklingene starter allerede ~ på flyet over Atlanteren. Vel fremme i Los Angeles blir Bean tatt imot som om han skulle være en kunstprofessor. David Leary, ansatt ved et kunstgalleri i California og ansvarlig for innvielsen av det nevnte maleriet, vil gjerna ha en prominent kunstprofessor boende hjemme hos seg og inviterer Bean. Det skulle han aldri gjort. Kaos i den internasjonale kunstverdenen er nemlig bare ett resultat. Verst går det ut over den stakkars familien som får Bean i hus.
Release Nr. 4 1997
Den ustoppelige Mr. Bean er ubrukelig vaktmester på det stolte Nasjonalgalleriet i London, men det er vanskelig å få han avskjediget. I stedet får et lyst hode ideen å sende han til USA, der han, noe overraskende, skal presentere det verdensberømte maleriet "Whistler`s Mother". Vår klumsete venn vil selvfølgelig ikke la noen forstå at han ikke vet noen ting om kunstverket. Strategien er dømt til å mislykkes.
TV3 2001
En aften med Mr. Bean
Den britiske komikeren Rowan Atkinson tok med seg sin klossete figur Mr. Bean fra tv-skjermen til filmlerretet med denne helaftens komedien. Bean er i ferd med å få sparken fra jobben som vakt på Nasjonalgalleriet i London, ubrukelig som han er. For å bli kvitt ham for godt, sender de ham til et galleri i USA, hvor de er sikre på at han lager total skandale.
Mr. Bean (Rowan Atkinson) er en velmenende, men ikke særlig smart fyr med en egen evne til å gjøre det verste ut av alle situasjoner. I USA blir han sendt til et elegant, privat galleri, eid av George Grierson (Harris Yulin), for å holde en tale. Her vil også General Newton (Burt Reynolds) stille ut den siste juvelen i sin kunstsamling, ”Plystrerens mor”.
Ikke uventet blir hele det amerikanske galleriets eksistens satt på alvorlige prøver før Bean er ferdig med oppdraget. Og som om dette ikke var nok, blir Mr. Bean feilaktig tatt for å være lege, og blir tvunget til å operere en skadet politimann i Los Angeles.
En av filmens produsenter, Richard Curtis, uttalte etter å ha sett det ferdige produktet: "Det er en lite hyggelig familiefilm. Jeg er meget fornøyd".
NRK1 2003
Den ustoppelige Mr. Bean arbeider som vaktmester på fasjonable Royal National Gallery i London. Bean er en ubrukelig vaktmester, men det er vanskelig å få ham avskjediget. I stedet får et lyst hode ideen å gi ham en doktortittel og sender han til Hollywood og USA i forbindelse med innvielsen av et meget kostbart maleri.
TVN 2005